חדש בסטאדיס! חוגי העשרה בספרדית לדוברי מתמטיקה. לחצו כאן
חזור

שאלה ממבחן (לניר חן)

ניר שלום,

מצ"ב צילום של שאלה ממבחן משנת 2015 שהייתה באחד מן התרגולים האחרונים בפקולטה.

כונתי לשאלה 2 - אך כדי להקל על הזיהוי - אכתוב את השאלה בקיצור :
מתחילה ב- בעולם שני משקים, א,ב במשק א 100 תושבים וכל אחד מהם יכול לייצר בשנה 2 יח x או 4 יח y.....
מסתיימת ב- ידוע כי כאשר המשקים פתוחים........ כמה יח' x צורך משק א' באוטרקיה.

התשובה לשאלה הייתה 150.

כעת, אולי אני מפספס משהו בהבנת דרך הגישה לשאלה. מבחינתי יצרתי גרף ופונקציה לכל לפי העלויות האלטרנטיביות השוליות (שיפועים) לכל עקומת ייצור לפני סחר. הבנתי מה המשמעות של התמחות מלאה לאחר הסחר (א ייצר רק 400 y, ב ייצר רק 600 x).
בנוסף, לפי דפוס הצריכה הקבוע של שני המשקים אני מבין שהצריכה של שניהם מתבטאת ביחס שבין x=ya. עד כאן אני מבין הכל

מכאן, לפי מה שזכור לי המתרגל צייר גרף של העולם - שבציר האנכי יש 400 ובציר האופכי יש 600. ובתוך זה הוא העביר ישר היוצא מראשית הצירים ומתוך כך קבע שהשיפוע שלו הוא 2/3. ואז בהתאם הוא מצא את היחס בין x ל y והסיק ש a=1.5.
העניין הזה ממש לא אינטואיטיבי עבורי ואני אשמח לחידוד / הסבר נוסף. בגלל שממה שאני מבין אין כאן כלל התייחסות למחיר העולמי, ואני לא מצליח להבין מדוע זה משקף את התנהגות הצדדים לפני הסחר, באוטרקיה ?

ערב טוב
בן.

תגובות

היי בן,

אם יש התמחות מלאה אז אכן משק א' מייצרים 400 יחידות y ואילו משק ב' מייצרים 600 יחידות X.

מכאן שכמות X בשני המשקים יחדיו ("בעולם") גדולה פי 1.5 מכמות Y ולכן היחס הוא 1.5. לא חושב שצריך לצייר גרף בשביל להסיק את זה..