חדש בסטאדיס! חוגי העשרה בספרדית לדוברי מתמטיקה. לחצו כאן
חזור

מקרו כלכלה- חישוב שיעור גידול ממוצע

הי ניר,

יש לי פער בהבנה של הנוסחה לחישוב שיעור גידול ממוצע. לפי הנוסחה מתחת לשורש צריך להיות שיעור האינפלציה המצטבר ועוד אחת. בפועל ברב הדוגמאות שראיתי לא התווסף האחד ושיערתי פשוט כי האחד מייצג את התוספת (במקום לרשום 20 אחוז, אנחנו רוצים לייצג גידול ל-120 אחוז).  אבל אני לא כ"כ מבינה למה התהליך שונה ב-2 השאלות הבאות מהשיעור של מדידת אינפלציה ושינויים בתוצר:

שאלה 4:
שיעור הגידול המצטבר של התוצר הריאלי במהלך 20 השנים האחרונות היה 120%. לפיכך, שיעור הגידול השנתי הממוצע של התוצר הריאלי היה בקירוב:  

שאלה 6-
במהלך שלושת השנים האחרונות התוצר במחירים שוטפים גדל מ-300 מיליארד דולר ל-390 מיליארד דולר ומדד המחירים עלה ב=7% בכל שנה. מהו (בקירוב) שיעור הצמיחה השנתי הממוצע של התוצר הריאלי?

בשאלה 4 הצבנו את המספר תחת השורש ללא הוספת 1, ובשאלה 6 כן הוספנו 1. אשמח להסבר על ההבדל בין המקרים ומתי מוסיפים ומתי לא.

תודה רבה!

תגובות

מתנצלת מאוד! התבלבלתי בשאלה. התכוונתי לשאלה 7:

התוצר במחירים שוטפים גדל במשך שנתיים מ-8000 ל-23814 שקלים. מדד המחירים עלה באותה התקופה מ-100 ל-135. האוכלוסייה הוכפלה באותה התקופה. מכאן ששיעור הגידול הריאלי לנפש הממוצע בשנה אחת שווה בקירוב ל:.

במכנה עבור החלק של השינוי באוכלוסייה כן הוספנו 1, לא ברור לי למה. 

היי ענבר,

אם הערכים של המשתנה כבר נתונים (נגיד במקרה של התוצר 23,814 ו-8000) אז היחס בין הערך החדש חלקי הערך הישן נותן את 1 + % השינוי.

לדוגמא, 23,814 חלקי 8000 נותן בקירוב 2.97 שזה 1 + גידול של 197%.
לכן במקרה הזה אין צורך להוסיף 1 כי אז את בעצם תוסיפי אותו פעמיים.

מקווה שירדת לסוף דעתי.